PM=Přízemní materialista

8. července 2008 v 22:13 | Antarra
Tento článek budu věnovat své nejneoblíbenější skupině osob, Přízemním Materialistům. Ano, až takovou poklonu jim věnuji.
Jak poznáme PM? PM se od "normálních" (=tedy lidí, kteří nejsou tak úplně normální") lidí liší především svým přehnaným sklonem k normálnosti. V konečném důsledku je takový člověk při nejmenším nudný, v horším případě pedant, nebo perfekcionista. Nic z toho samozřejmě není lichotivé. Ovšem takový člověk si to stejně neuvědomí. PM nesnáší sci-fi. A NEDOKÁŽE pochopit fantasy. Pro PM jsou kouzla, alternativní světy apod. smyšlenkou duševně chorých fantasmagorů. Což mě vede k doměnce, že takový PM nemůže být dobrý ani v posteli. (Ten kdo nepochopí kouzlo pohádky nebo fantasy, zřejmě se ani neoddává snění a chybí mu fantazie. A bez fantazie je sex o ničem.) Koneckonců, právě nechuť k mým nejoblíbenějším žánrům je to, co mě na těchto lidech neskutečně vytáčí. Člověk, který mi do očí řekne, že sci-fi a fantasy (nebo SW, nebo SG,...) je kravina u mě nadobro skončil! PM má navíc sklony pokládat za výmysly i věci, které slyší poprvé (nemá dostatečný obecný rozhled, ačkoliv to bývá věc většině lidí známá). Jednou jsem se svojí kamarádkou vedla rozhovor o prehistorických zvířatech a padla zmínka o Smilodonovi (nebo-li šavlozubém tygrovi-ačkoliv do příbuzenstva tygra nikdy nepatřil). A jeden člověk...nebudu jmenovat, ačkoliv pokud to čte nejspíš ví, že je řeč o něm...který slyšel o čem se bavíme, se nám normálně vysmál, že zase mluvíme o nějakým vymyšleným fantasy. Tak jsme se vysmály jemu. Dalším znakem PM je nedostatek humoru. Obyčený vtip nepochopí, mnohdy se bude i dopátrávat hloupými dotazy pointy (kterou stejně nebude považovat za vtipnou), kanadský žertík páchaný na někom jiným se mu bude zdát až příliš dětinský, a kanadský žertík páchaný na něm ho nejspíš nažene k nadřízenému, rodiči či komukoliv jinému, kdo by pachatele mohl potrestat. PM nikdy nepochopí nadsázku, černý humor, a anglický humor už vůbec ne! PM mi šíleně lezou na nervy. Všechny bych je spláchla do záchodu! Dobrou noc.
PS: Jen pro pořádek, uvedu rozdíl mezi sci-fi a fantasy. Dokonce ani náš češtinář neví, jaký mezi těmito žánry je, že to není jedno a to samé. Což by logicky mělo každého člověka napadnout, že pokud se říká sci-fi A fantasy, tak to nebude totéž. Takže, SCI-FI je zkratka (jak všichni jistě ví...doufám) Science-fiction. Science je věda (nečekaně) a fiction znamená výmysl. Obecně lze říct, že to co se řadí mezi sci-fi se může stát. Může se stát v daleké galaxii (Star Wars-i když tam je v případě existence Síly uplatněné i fantasy), v daleké budoucnosti (Pátý Element), jako utajovaný projekt americké vlády (Star Gate, Muži v černém), nebo se prostě stát může (Drtivý dopad, Vetřelec)-a nemusí to být vždy čistě fantasmagorické výmysly, že? Vemte si příklad z Julese Verna, co všechno předpověděl! Většinou je do toho zapletená nějaká vyspělá (budoucí) technologie. FANTASY, jak název napovídá, je čistě věcí fantazie. Nějaký chytrý člověk, který se asi docela nudí, si vymyslí svůj vlastní svět, jeho vlastní historii, někdy i jazyk, rasy, jeho hrdiny...a pak ho "stvoří" (např. J.R.R.Tolkien). Nebo může svůj "minisvět" zapojit do našeho světa (S.Lukjaněnko). Každopádně zde často hrají roli magie a kouzla, tedy děje, na které se už v moderní době nevěří. A to je kouzlo fantasy...ve sci-fi musí věci fungovat na nějakém principu, nebo se princip musí vymyslet (například cestování červí dírou vstupem do horizontu událostí vyžaduje nějakou tu teorii, co by při troše dobré vůle mohla fungovat -však existuje spousta šťouralů co by si rádi zašťourali), kdežto u fantasy může být vysvětlení jediné:kouzlo. A to nám všem dává nekonečné možnosti v představivosti...jen se jí oddat...Tak tedy ještě jednou dobrou noc, jdu do pelechu snít svoje sny, ve kterých se stávám mocným mágem, nebo rytířem zachraňujícím svět... =)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Koňský čurák Koňský čurák | 13. srpna 2008 v 21:55 | Reagovat

Star Wars je čisté sci fi, i když se to na první pohled nezdá. Sice Síla vypadá jako kouzlo, ale je vysvětleno v epizodě 1 - je tvořena mikroorganizmy, kteří se jmenují tuším Midichloriany, nebo tak nějak.

2 Antarra Antarra | E-mail | Web | 13. srpna 2008 v 22:19 | Reagovat

To máš sice pravdu. Ale jak vysvětlíš, že ti malí tvorečkové dokážou  takové věci od podsouvání myšlenek, škrcení nepřitele (popř. přítele), po vyzdvižení lodi z bažin? A navíc, Síla jako taková je "cosi" co je midichloriany pouze zprostředkováno, nikoli vyráběno.

3 Koňský čurák Koňský čurák | 13. srpna 2008 v 22:20 | Reagovat

Jak to mám sakra vědět, jsem snad nějakej pitomej džedáj? Nemyslím že záleží přímo na funkci těch malejch zmetků... spíš je to o myšlence. StarWars jepodle mě něco jako žánr space opera a i trochu soft scifi. Sílu ve SW bych přirovnal např. k monolitu v 2001 vesmírná odysea. Jeho fungování taky nikdo nebyl schopen vysvětlit.

4 Antarra Antarra | E-mail | Web | 13. srpna 2008 v 22:23 | Reagovat

Ano Yardo Koňský čuráku, chápu o co ti jde. Chceš to pro ctěné laiky zamotat tak, aby to nikdo nechápal už vůbec a ty ses nezesměšnil =)

Sice to co jsi napsal nechápu ani já, nicméně vím, že jsem tě převálcovala argumenty, buhehe

5 NEyarda ale Koňský čurák! NEyarda ale Koňský čurák! | 13. srpna 2008 v 22:35 | Reagovat

:(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama