Víte že...

18. července 2008 v 14:27 | Antarra
...lidé dělají tu chybu, že pro dochucení lijou mléko do čaje/do kávy. Ovšem každý chemik ví, že se má lít čaj/káva do mléka. Důvodem je, že když nalejete mléko na horkou tekutinu , dojde k uvaření-a tím k významným změnám mléčných aminokyselin, k tzv. denaturaci (neboli znehodnocení, ztrátě struktury bílkoviny. K podobnému procesu dochází např. při vaření vejce, zbělání a zhuštění jeho obsahu při vaření je právě výsledkem denaturace). A to chuti rozhodně neprospěje. Angličané dokonce sami tvrdí, že dolévání mléka do čaje kazí chuť i aroma. Při opačném postupu se čaj od chladnějšího mléka ochladí a tím se chuť mléka tolik nezmění. V Anglii má tento způsob dlouhou tradici, která je dána i tím, že když se horký čaj leje do studeného mléka, porcelán se ohřívá pomaleji a tím pádem nepraskne.
...repelent nefunguje jako odpuzovač hmyzu, ale pouze překrývá náš pach. To má na triku chemikálie zvaná DEET (N,N-diethyl-m-toluamid), původně vzniklá pro americké vojáky v roce 1946. Samičky komáru jsou přitahovány molekulami kyseliny máselné z potu, vydechovaného oxidu uhličitého a oktanolu v potu i vzduchu který vydýcháváme. DEET však hmyzu nepáchne, pouze způsobí, že maskuje náš pach a znemožňuje tak najít komárům po čichu svoji oběť.
...spermie hlodavců odvádějí týmovou práci. Léta bylo pro vědce záhadou, proč jsou opatřeny na hlavičce zvláštním háčkem. Je to proto, že spermie jednoho samečka si navzájem pomáhají. Samice se páří s více samci a o tom který z nich bude otcem rozhoduje právě závod spermií. A někteří samci byli natolik chytří, že "vymysleli" úžasnou vychytávku: propojili svoje spermie do vláčku, který může čítat až stovku buněk. Jsou tak rychlejší a průraznější v hustém prostředí. První spermie má za úkol oplodnit vajíčko a ty zbylé jsou pohonem, z oplodnění předem vyloučené.
...parazit výtrusovec Toxoplasma Gondii manipuluje s myslí svých obětí? Původně je to parazit koček a myší, které používá jako své mezihostitele. Aby ukončila svůj rozmnožovací cyklus, potřebuje se z myší dostat do kočky...tím, že myš zbaví strachu a opatrnosti a ta se snáz nechá ulovit kočkou. Jenže TG si asi nevšimne, že se dostala třeba do člověka. Co všechno může způsobit? Přišlo se na to, že může způsobovat-a způsobuje schizofrenii, že matky více infikované toxoplasmosou pravděpodobněji porodí potomka se schizofrenií (dalším poznatkem je, že TG "nadržuje" chlapečkům). Hraje roli při dopravních nehodách - její hostitelé jsou ochotnější více riskovat. Dokonce mění psychiku hostitele s ohledem na pohlaví: Nakažení muži bývají v porovnání se zdravými kolegy agresivnější, žárlivější, prolhanější a o něco méně inteligentnější, ženy vřelejší, tolerantnější a sebevědomější. A není to jediný parazit, který manipujue se svojí obětí, takových je spousta...
...je rozdíl mezi tím když močí muži a ženy? Muži dokáží kontrolovat proud moči. Muž se uvolní a močí po relaxování pánevního dna, bez tlaku břicha. Ženy naopak většinou při močení tlačí.
...není žádný opelichaný pes, nebo kočka. Pelichají ptáci. Savci línaj. ;-)
...tzv. švédská trojka není, jak si mnoho lidí myslí "dvě ženy a muž" nýbrž "dva muži a žena" (že by si to přehodil nějakej chtivej chlap?=D )
...uvádí se, že máme 98% genů shodných s těmi šimpanzími*...
...na druhou stranu ale asi tak 42% našich genů má i zelí.
*a někde se uvádí 99,9%, dokonce prý těch 99% máme společných s myší...takže je v tom maličko bordel =D
zdroj: internet; osel.cz
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama