I still love you...

5. září 2008 v 15:46 | Antarra
Tento článek věnuji muži, který by dnes oslavil 62. narozeniny. Muži, který mi hnul srdcem (a nejen mně!), aniž bych ho kdy osobně znala nebo potkala.

Dne 5.září 1946 se v dalekém Zanzibaru narodil Farrokh Bulsara. Někteří lidé už možná tuší, pro ty méně znalé malá nápověda. Během svého studia na internátní škole v Indii si poprvé změnil část jména: Z Farrokha se stal Freddie.
Ale nebudu se podrobně rozepisovat o jeho životě, ostatně to si můžete přečíst téměř na každém fanouškovském serveru nebo si koupit knihu. Nicméně se podělím o několik momentů z jeho života, které mě pobavily, nebo něčím zaujali. Aby jste i vy získali pocit, že Freddie Mercury nebyl "jen" šoumen a fantastický zpěvák.
První co zaujalo lidi, kteří se s ním poprvé během jeho kariéry poznali, bylo to, jaký Freddie ve skutečnosti byl. Rozhodně ne tak velký, jak vypadal na pódiu. Choval se tiše a plaše. Když se smál, zakrýval si zuby rukou. A přeci s ním ani zdaleka nebyla nuda. Ačkoliv nedostudoval tak daleko jako ostatní členové skupiny Queen, přeci se dokázal bavit s lidmi na jakékoliv téma a přitom budit dojem, že ví snad všechno. Nikdy se nechoval jako namyšlená superstar, v soukromí zůstaval tichý, skromný a s vybraným chováním....tedy pokud nepočítáme jeho šílené nápady, výstřelky a pompézní oslavy. Smysl pro humor-další znak pro Freddieho tak charakteristický! Jeho největší nepřítel byla nuda, proto se nerozpakoval na chodbě v hotelu pořádat závody nebo před koncertem v zákulisí erotickou show (zřejmě místo zkoušky =) ). Miloval nakupování a rád rozdával dárky svým přátelům. V roce 1991 nakoupil dárky k Vánocům velmi předčasně, snad tušil že se svátků již nedožije. Přesto však své přátele chtěl podarovat.
Do Freddieho života vstoupily a ovlivnily ho především dvě ženy. První z nich, Mary Austinová, byla mladá krásná blondýnka s laníma očima. Velmi Freddieho milovala a vážila si ho. A pro něj se stalo ironií, to, že ač byl gay, jeho největší láskou se stala žena. Ačkoliv byl velmi promiskuitní a choval se homosexuálně, zůstala s ním Mary až do konce jeho života. Byla to ona, kdo se o Freddieho a o mnoho jeho záležitostí staral.
S Barbarou Valentinovou, v té době slavnou německou herečkou, se Freddie setkal v lednu 1984. Na dámských toaletách v klubu si dokázali povídat celou noc, když se rozhodli vrátit se k ostatním zjistili, že už je po zavíračce a že jsou zamčení...takže si povídali dál. Zde malé příhody, které se během jejich soužití udály:
...Byt vypadal, jako by tam vybuchla bomba, přetékající popelníky, všude příšerný svinčík...
Když se konečně ukázal, řekla jsem:"Co to, že by tu byly nějaký víly?" Dal se do hlasitého smíchu. "Ne,"řekl,"to já. Já to celý uklidil. Dokonce jsem vyluxoval." "Jak jsi proboha našel vysavač?" zeptala jsem se ho. "Já ho nenašel. "Přimhouřel šibalsky oko. "Použil jsem toustovač." Nevěřila jsem svým očím, jak bylo všude čisto. A Vůbec bych netušila, že ví, jak se takové věci vlastně dělají. Ale o něco pozdějí, jak jsem procházela byem, jsem si všimla, že všechny elektrické záskuvky visí na holých drátech ze zdí. Abyste u vysavače uvolnili šestimetrový kabel, musí se stisknout tlačítko, ale na to Freddie nepřišel. Pokusil se vyluxovat celý byt s kabelem dlouhým jeden metr. Museli jsme na to pozvat elektrikáře a zaplatit 250 marek, což byla suma, za kterou jsme si mohli nechat vyčistit dokonale celý byt profesionálními uklízeči. Ale Freddie byl jako malý kluk, byl tak pyšný na své úsilí, že bylo zhola nemožné se na něj zlobit.
..Povídám mu: "Zamkni dveře." "Jak to mám udělat?" "Prostě stiskni ten čudlík!" zařvala jsem. A Freddieho najednou popadl záchvat vzteku. "Já jsem rock'n'rollová hvězda!"zuřil. "Ode mě se neočekává, že musím vědět, jak zmáčknout nějakej čudlík! Zavolej Phoebeo a žeň ho sem dolů, ať to udělá místo mě - ale okamžitě!" (Barbara Valentinová)
Mohla bych napsat hromady, hromady věci, zajímavostí a humorných historek z Freddieho života, ale to by mi mohlo trvat celé hodiny a třeba by délka čtenáře odradila. Jistě se časem k Freddiemu ještě vrátím. Nyní se podělím o dva klipy, které mi přirostly k srdci: První z nich, Breakthrue, mě zaujal svouji energií a dobrou náladou, která z něj přímo čiší. These Are the Days of Our Lives mě velmi dojímá, už proto, že to byl poslední klip, který Freddie natočil. A pak na konci zazní to upřímné "I still love you".

"Nečekám, že zestárnu. Co je dál, to mě opravdu nezajímá. Žít do sedmdesáti,to by byla nuda."
"Ty moje zuby. Nelíbí se mi, jak vyčuhujou. Nechám si je upravit, ale pořád nemám čas. Jinak jsem naprosto dokonalý."
(Freddie Mercury)

Úryvky byly použity z knihy Freddie Mercury: Bohémská Rapsodie jednoho života, Lesley-Ann Jonesová)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jitka Jitka | Web | 7. září 2008 v 19:00 | Reagovat

A skutečně byl dokonalý.

2 Datlík Datlík | E-mail | 10. září 2008 v 12:45 | Reagovat

Obdivuji naši geniální Antarru za to,že se o Freddieho zajímá.Dnešní mládež nemá bohužel smysl pro muziku.Mohla by tu být nějaká výzva pro tuto generaci,protože se my za ně stydíme.Freddie bohužel nežije,ale přežívá v našich srdcích.Tak ho nechme dál žít v nás.

3 Antarra Antarra | E-mail | Web | 12. září 2008 v 18:45 | Reagovat

Datlík: Ano, mohla by tu být nějaká výzva, ovšem je tu velmi nízká pravděpodobnost, že by si ji vůbec někdo přečetl. Jinak s tvým názorem naprosto souhlasím. Queen, Nirvana a Beatles forever!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama