Ti "zlí"

7. října 2015 v 22:40 | Antarra
Jak jsem slíbila v minulém článku, dnes se podíváme na pár mých oblíbených, avšak obecně pravděpodobně méně známých záporáků. Jokera a Darth Vadera přece zná každý!1. Tarabas (Princezna Fantaghiro)
Na Princeznu Fantaghiro jsem koukala s babičkou když jsem byla ještě úplně malá. Tím chci říct ještě menší než teď. Tuhle pohádku jsem milovala (i když až mnohem později jsem se na ni podívala s chutí proto, abych poznávala české exteriéry a české herce. A řehtala se deset minut ošklivému princi Krausovi), ale nejvíc ze všeho mě zajímal Tarabas. Úplně jsem byla fascinovaná a dá se říct, že to byla moje první filmová láska.
Tarabas byl rádoby zlý čaroděj z lepší rodiny, ale v poněkud infantilním příběhu se ukáže, že ač se maminka snažila jak chtěla (v dalším, už dost odpadním díle se dozvíme, že to vlastně myslela dobře) aby z Tarabase udělala hajzla, vůbec se jí to nepovedlo. Tarabas byl totiž dobrák od kosti a ještě zamilovaný, to se potom ta démonická image rychle rozpadá.

2. Imhotep (Mumie)
Imhotep je vlastně chudák a oběť jednoho jediného úhlu pohledu, jaký nám filmaři předložili. Jenže když se zaměříme čistě na jeho příběh, tak si nutně uvědomíme, že on vlastně nic špatného neudělal (kromě toho, že se spustil s egyptskou princeznou). Chlap, který slíbil lásku až za hrob a nebál se svůj slib dodržet! No, ženský, kdo by to pro vás doopravdy udělal a po pár tisících letech v hrobě se pro vás vrátil? Ale té mrše to bylo málo, myslela jen na sebe a Imhotep jí byl hluboko u zádele. Imhotepa to hluboce ranilo, takže ve chvíli, kdy bojovoal o život to vzdal a vrátil se zpátky do záhrobí. Ne každá lávstory má hepiendík, že.

3. Baal (Hvězdná brána)
Ve Stargate je záporák všude kam se podíváte. V první chvíli jsem myslela, že se zmíním o záporákovi číslo jedna, totiž o Apophisovi, ale ten je příliš nalinkovaný a v podstatě o něm nelze říct nic krom toho, že je záporák. Tedy nic dobrého. Jen jsem mu vždycky záviděla ten mechanický obleček s maskou.
Kdeždo Baal, to je jiná třída. Je inteligentní, to se u téhle rasy cení a má smysl pro humor! Člověk by řekl, že Goaul'di nemají smysl pro humor, ale Baal je prostě...Baal. Navíc je to...a nebojím se to napsat narovinu...sráč jak se patří. Taková pořádná osina v zadku. Jeho dějová linka mě prostě bavila.

4. Nikola Tesla (Svatyně)
Svatyně je...takový rozporuplný seriál. Nesmíte ho brát vážně, ale s nahledem. Je tam totiž opravdu strašná spousta nesmyslů. A stejní tvůrci a herci jako ve Stargate. Ale především je tam Nikola, což byl hlavní důvod, proč jsem Sanctuary dokoukala a pak se několik týdnů vztekala, že nikdy nebude pátá řada. Protože Nikola...
Nikola vlastně není ani záporná postava, ale ostatní v seriálu si to myslí. Nikola je nesmrtelný nestárnoucí upír, génius a umí ovládat elektřinu a magnetismus. A samozřejmě si myslí, že je něco víc (což...vlastně je, ne?) než ostatní a nebojí se to otevřeně dávat najevo. Je to takový arogantní protivný hajzlík s rošťáckým úsměvem, který vždycky všechno zvorá, zaplete do toho i ostatní, ale pak se tomu postaví čelem a s neustálým zdůrazňováním své geniality a neschopnosti ostatních to jde napravit. On je prostě boží. A brala bych ho hned, krucipísek.
Jonathon Young, který tuhle postavu ztvárnil už měl roky zkušeností s postavou Nikoly Tesly v divadle a tak byl pro tento seriál jasná volba. A nejlepší možná, protože jemu tu roli věříte. On totiž JE Nikola a je vidět, jak se s ním zžil. Trošku jsem studovala jeho životopis a tak jsem si nemohla nevšimnout, že v seriálu je na skutečného vědce spousta a spousta narážek, které jinak projdou bez povšimnutí, pokud nevíte na co naráží :-)

5. Jareth (Labyrint)
Můj poslední objev. Pořád žiju v pohádce a prostě se ho nemůžu zbavit. Láska na první pohled.
Tenhle počin jsem viděla nedávno a ještě z něj pořád žiju. Něco vám prozradím. Nesnáším, když se ve filmech a pohádkách zpívá...ale tady to má svoje neskutečný kouzlo. A David Bowie se mi jinak vlastně vůbec nelíbí (a jeho levá permanentně dilatovala pupila je fakt děsivá)...ale Jaretha úplně miluju! A ty supertěsný legíny mu odpustím (i když jak se má pak dotyčný soustředit na děj, že? Co když mi něco uniklo? Musím se jít podívat potřetí, to je jasné).
Jareth je zlý král skřítků, který sídlí na hradě nad městěm skřítků uprostřed labyrintu. Unesl ze světa lidí dítě a jeho sestřička si pro něj jde. Holka přečká všechny nástrahy, pro dítě si dojde a Jareth zmizí. Příběh skončil, děti jsou spokojené. Ale co já???
Jareth měl Tobyho očividně rád a moc se těšil, až bude vychovávat chlapečka. Dokonce ho chtěl pojmenovat po sobě. Jareth byl prostě jen osamělý (navíc s bandou šeredných dementů kolem sebe) a myslím, že by si v klidu u sebe nechal i tu holku. Bylo mi ho líto. Já bych tam s ním tedy zůstala. Jareth totiž nejenže má zajímavý androgynní vzhled (a já jsem na to bůhvíproč ujetá), ale je to taky takovej správnej parchant se smyslem pro humor ("A Hoggle...jestli tě někdy políbí, udělám z tebe prince." -Och...opravdu?" "Prince ze země zápachu!"). On se vůbec rád (a hezky) směje a hlavně umí zpívat a tančit. Myslím, že mu chyběla nějaká pořádná pařba, on to totiž prostě UMÍ! Myslím, že ze všech záporáků bych si vybrala jeho, protože člověk by se s ním pravděpodobně vůbec nenudil.


Když dítě řve a řve a vám z toho už tečou nervy...tak mu pusťte Dance Magic Dance!


Úchvatná scéna, naprosto dokonalé masky a démonický David Bowie vyznává lásku nevděčné holce.

Máte taky nějakého oblíbeného záporáka (záporačku), na kterého nedáte dopustit? Kvůli kterému jste nejednu noc nezavřeli oko? Jehož obrázky jste si dali jako průběžně se střídající plochu obrazovky? :-D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama